Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Wednesday, June 17, 2020

Mashtroi fshatarët, rrajcarët reagojnë ashpër ndaj Nuri Belbës: Na hëngre në besë, na le pa ujë!

Telegraf Albania para disa muaj publikoi një shkrim për devijimin e projektit të ujësjellësit në Rrajcë, duke treguar me fakte se çfarë po ndodh ne këtë fshat qe mesa duket askujt nuk I bën përshtypje. Mirëpo çfarë po ndodh? 

Firma në fjalë “Trema” ne bashkëpunim të plotë me kryetarin e bashkisë Nure Belba dhe me firmën dhe vulën e kryeplakut devijuan projektin.  Por nga reagimi i forte I banorve dhe i përfaqësuesit Vebi Hana firma në shenjë hakmarrje nuk i lidhi ujin e pijshëm.Edhe pse depozita ishte në tokën e Vebi Hanës me një marrëveshje që mos prishin tokat mes për mes fshatit, në depozitat mund të marrin të gjithë ujë të pijshëm përveç të zotit të tokës që edhe shtëpinë e ka ngjitur më depozitën nuk mund të marri ujë.  
Kjo sipas z. Vebi Hana është hakmarrje pasi tek Portali “Telegraf Albania” u publikua shkrimi për abuzimet edhe vjedhjes që po bën Nure Belba së bashku me firmën që as Nurja vete nuk e di po ta pyesësh.  

Ne I bëjmë thirrje Bashkisë Përrenjas edhe Firmës në fjalë “Trema” të marri masat për te zbatuar projektin, edhe të mos shkaktohen probleme si këto mëposhtme në video, në të kundër do të merren masa deri në hedhjen ne gjyq për zaptim te pronës private.

Shkrimi më poshtë është qëndrimi I z. Vebi Hana për çështjen ne fjalë. Ndërkohë më poshtë keni edhe videon e cilat tregon me detaje se çfarë po ndodh në fshatin e Rrajcës! 

DEVIJIMI I PROJEKTIT TE UJESJELLESIT TE RRAJCES  
UJERAT E ZEZA MBI UJERAT E BARDHA  

Devijimi I projektit te ujësjellësit shkaterroi dy vepra arti mbi 300 vjeçare, prone private e rrajcareve që kane mbajtur gjallë ne shekuj këta banorë të varfer në këtë zonë të thatë, e të thellë malore.

Këto qenë të vetmet pasuri që I shpëtuan barbarive të pushtuesve të huaj që dogjen tre herë Rrajcen. Por mbas kaq vitesh çlirim dhe 30 vjet që po jetojmë në të ashtuquajturën demokraci, ku në këtë vend ka qënë forma më e përshtatshmë për të kryer aktivitetin e tyre kriminelët , hajdutët dhe mashtruesit , pjesa derrmuese ,njerzit e ndershëm kanë heshtur, ata mbahen me një lëmoshe asistence vetëm për të qënë të rreshtuar kur atyre u duhen votat dhe nuk mund të ngejnë aspak zërin kundër veprimeve që ata u bëjnë duke ju grabitur çdo pronë të tyre ose kush flet I pritet asistenca dhe ngelet pa bukë .


Këto vepra arti I shpëtuan barbarëve të djeshëm por nuk u shpëtuan sot pushtetarëve barbar të këtij vendi. Në qoftë se barbarët e djeshëm të vrisnin në vend, këta të sotmit po na shtrydhin e pinjnë gjakun çdo ditë.

Etja e madhe që ju ka dhënë për tu pasuruar sa më shpejt në dëm dhe në kurriz të të tjerëve ,ka bërë që për 30 vjet na kanë grabitur në mënyrë të vazhdueshme gjithë pronat tona kadastrale, por pamëshira e tyre ka arritur deri atje sa po grabitin në mënyrë masive gjithë pronën kadastrale të banorëve të Rrajcës siç është rasti I Lëndinës së Rryenit ku na grabitën dhe shkatëssuan qindra hektarë tokë që e kishim lënë për kullotjen e blektorisë, gjithashtu kryen dhe masakrën më te madhe mjedisore ku shkulën nga rrënjët me dhjetra ,mijëra bimë dëllinjë e zezë.

Na izoluan malin dhe shfarosën me mijëra krerë bagëti të imta dhe qindra krerë të trasha . Pa pyetur banorët fare morën për ujësjellës burimin mbi të cilin është nxjerrë kanali vaditës më I madh I Rajcës dhe për të grabitur sa më shumë nga paratë e taksapaguesve shqiptarë devijuan dhe projektin e ujësjellësit nga rruga kryesore e futën tubacionin në kanalin vaditës duke e shkatërruar plotësisht atë duke kryer një masakër mjedisore të cilës I mungon kronika.

Më e keqja për këta banorë është se gjithë ai investim I madh tubacionet u futën të dyja në një kanal ujerat e bardha poshtë dhe ujerat e zeza lart . Kronika në vijim tregon me detaje problematikën pa thënë zulllumet e tjera që kanë bërë këta qafira .

Përfaqësuesi I firmëtarëve të Rrajcës Vebi HANA

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot