Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Saturday, February 23, 2019

Misteri në Mars: Curiosity beri ristart te pashpjegueshëm

Curiosity rover për arsye të panjohura ka hasur një problem në Mars, i cili e urdhëroi në 15 shkurt për të rifilluar kompjuterin (reset) dhe të hyjë në  (safety  mode) deri në 19 shkurt.

Për fat të mirë Curiosity rover, i cili ka lënë tashmë  "safety mode", mund te komunikojnë me Tokën dhe së shpejti do të jetë në gjendje të rifillojë hetimet e veta shkencore, por agjencia amerikane e hapësirës (NASA), siç njoftoi, duke u përpjekur për të kuptuar se çfarë ka ndodhur.

Problemi ndodhi vetëm disa ditë pasi NASA ka deklaruar zyrtarisht "te vdekur" Opportunity Rover, duke rezultuar se Curiosity ka mbetur i vetmi rover qe mund te veprojë në planetin fqinj. Gjëja e fundit që NASA dëshiron të bëjë është qe ta humbasi edhe ate. "Ne nuk jemi ende të sigurt për shkakun e saktë dhe të mbledhë të dhëna relevante për analiza.

Roveri ka ristartuar kompjuterin, por ai punon natyrshëm nga atëherë, e cila është një shenjë e mirë, "tha Steven Li te laboratorit (JPL) te NASA-s në Kaliforni. Aktualisht, për të mos mbingarkoi roverin Curiosity NASA ka udhëzuar për të ndaluar punën shkencore.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot