Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Saturday, January 19, 2019

Shefi i njohur turk Salt Bae vë dorë në bakshishet e kamarierëve

Kripë mbi plagët e ligjit e punës, duket se është duke hedhur mjeshtri i famshem i bërxhollës .
Me sa duket nuk qenka dhe shumë zëmërgjerë artisti i famshëm i bërxhollës dhe i kripës qe quhet Salt Bae. Shefi i famshem turk duket se është paditur nga ish punonjësi i tij, jo vetëm se ishte duke marrë bakshishet e tyre por edhe duke pushuar nga puna ata qe ankoheshin per këte.

Restoranti ne fjalë ishte  Nusr-Et Steakhouse në Rrugën e 53-të ne Manhatan ne 2018 nga Nurset  Gökçe i njohur si Salt Bae. Padija eshte mjaft zyrtare dhe është paraqitur në një gjykatë federale në Manhatan.Sipas kamerierit Mustafa Fteja, i cili nuk punon më në restorantin, Gökçe mbajti të gjitha bakshishet e stafin e tij per vete.
Në fakt, kjo përfshinte gjithçka mbi 18% që automatikisht hynte në llogaritë e klientëve për punonjësit, ndërkohë që një prerje prej 3% u bë përpara se bakshishet t'i jepeshin stafit në fund të javës. Gjithashtu, sipas kamerierit, ndarja e sasisë së mbetur nga bakshishet nuk ishte e drejtë, pasi ajo shkonte midis punonjësve të restorantit, kuzhinierit të sushi-t dhe menaxherët e restorantit. Kjo gjithashtu shkoi kundër dëshirës së konsumatorëve sipas ankuesit.

Ndërsa ai gjithashtu shtoi se nuk kishte edhe mundësinë per ankesa se restoranti  përballej me ankesat e tyre me te njeten menyre qe pronari i tyre perballej më bërxollat. Ndër ata që u pushuan   ishte dhe ai vetë, pasi restoranti sistematikisht pushonte çdo kamarier që ankohej se nuk po merrte bakshishe.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot