Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Saturday, January 19, 2019

El Capo pagoi 100 milion dollarë ish-presidentin Meksikan

Me 100 milionë ryshfet Joaquin "El Capo" Guzman korruptoi ish-presidenti e Meksikës, Enrique Peña Nieto sipas asaj që një dëshmitar qe dëshmoi në gjyqin e Baronit meksikan të drogës.

Alex Cifuentes, i cili ishte "dora e djathtë" e Guzman për dy vjet, ka folur për korrupsionin e dyshuar në gjykatë federale në Nju Jork të martën (15/1), ne prezencë te një prej avokatëve të Guzman.

Sipas gazetarëve të cilët ishin brënda në sallën e gjyqit ne Brooklyn, ish-presidenti Nieto kishte kërkuar 250 milionë  para se të mbinin dakort  në 100 milionë .

Cifuentes pretendoi se  dorëzimi i parave ndodhi në Mexico City në tetor të vitit 2012 nga një mik i "El Capo."

Cifuentes kishte punuar si sekretar për dy vjet per Guzman i fshehur nga autoritetet me të në malet e Meksikës, sipas prokurorëve.

Ai u arrestua në Meksikë në 2013 dhe më pas u ekstradua në SHBA, ku u deklarua fajtor për trafikimin e drogës në një marrëveshje me prokurorët.

Kur u pyet nga autoritetet amerikane pohoi që Guzman organizoj ryshfetin,

Guzman akuzohet se fshihej pas kartelit Sinaloa, si furnizuesi më i madh i drogës në SHBA, sipas prokurorëve.

Peña Nieto ishte president i Meksikës nga dhjetori 2012 deri në nëntor 2018. Më parë ai mbajti postin e guvernatorit të shtetit meksikan.


Gjyqi i 61 vjecarit Guzman filloi në nëntorin e kaluar, pasi  baroni i droges u ekstradua nga Meksika në SHBA për t'u përballur me gjyqin për trafikim të kokainës, heroinës dhe drogave të tjera në vend, si udhëheqës i Sinaloa kartelit.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot