Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Wednesday, November 14, 2018

Ja përse nuk duhet të konsumoni kafe

Për disa njerëz të zgjohen nga gjumi pa pirë njëhëere kafen është diçka që thjesht nuk funksionon dhe nuk do ta bënin kurrë, e për disa të tjerë është thjesht normale, nuk ka një rrugë të mesme për këtë!
Por teprimi si në ushqime po ashtu dhe në pije është gjithmonë i gabuar.
Më poshtë janë efektet që sjell kafeja në momentin që teprohet:
Marrja e një doze të tepruar kafeine nuk e ndihmon aspak procesin krijues.
Përveç kësaj, ajo nuk ju ndihmon as për të fjetur.
Një studim eksperimental i kryer nga Universiteti i Nevadas ka treguar se efekti i kafeinës në një femër, mund të pengojë funksionin e disa qelizave të tubave të vezoreve, duke e bërë pothuajse të pamundur fekondimin.
Të pish shumë kafe, paraqet tendencën e shfaqjes së njollave të errëta mbi dhëmbët e parë.
Kjo pasi kafja dëmton smaltin e tyre.
Një tjetër studim nga Universiteti i Shkencave Psikologjike, “La Trobe University”, ka thënë se, pirja e sasive të tepruara të kafes, mund të shkaktojë halucinacione, për të parë gjëra që nuk ekzistojnë në realitet.
Nivelet e larta të kafeinës mund të çojnë në aritmi të forta zemre.
Kjo është deklaruar nga një studim i Universitetit të Modenas dhe Reggio Emilias, sipas të cilit ky është shkak për të mos e tepruar me të.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot