Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Sunday, August 26, 2018

Shesin vjehrrën dhe veten/ Ofertat e krisura të vajzave shqiptare në internet

Në ditët e sotme, jo vetëm në Shqipëri, gjithçka është kthyer në interes, tjetri të sheh se çfarë mund të përfitojë nga ti e nëse s’fiton gjë, me gjasë nuk do të flasë kurrë.

Ju e dini që rrjetet sociale kanë nxjerrë në pah shumëçka nga shoqëria, tashmë ato nuk janë mjet vetë për komunikim, por kanë edhe ndikim të fortë në orientimin e sjelljeve kolektive.

Kemi parë shpesh në Facebook grupe diskutimesh, shitjesh apo blerjesh ku në fakt gjenden edhe fenomenet më të çuditshme.

Kështu, sot në një grup të quajtur “Fuqia e femrës”, një grua ka nxjerrë në shitje vjehrrën e saj.

Gruaja me emrin Ola shkruan:

"Përshëndetje goca, kam edhe unë diçka për të shitur, shes vjehrrën se i ka ik goja. Kush ma blen i jap 1000 euro, oferta është der në darkë kështu që nxitoni.”

Sigurisht, që oferta e gruas mund të jetë me konotacion shakaje, por pa diskutim ky nuk është një status që emancipon askënd, e për më tepër që grupi mban emrin “fuqia e femrës”. Kjo është fuqia e femrës sot?! Të dëbojë vjehrrën nga shtëpia?! Fatkeqësisht edhe e kanë këtë fuqi…
Familja sot e ka humbur nocionin e bashkësisë, dashurisë dhe ngrohtësisë, gjithçka është kthyer në një individualizëm të frikshëm.

Por kjo nuk është e vetmja “ofertë” e çuditshme që qarkullon në Facebook, e sigurisht që mund të ketë shumë të tjera.

Një adoleshente me inicialet K.H shkruan në një grup me emrin “MerrJep”, teksa publikon fotone saj:

"Po mua e do më blejë njeri?”

Dhe i ka vendosur vetes një çmim prej 20.000.000 euro.

Duke parë statistikat se sa lexon shoqëria jonë, se sa shpenzon shteti për arsimin dhe mungesën e psikologëve në shkolla nuk është çudi që kjo adoleshente ta ketë seriozisht ofertën e saj edhe pse shpresojmë që jo.

Për më tepër tani që është përhapur një trend i çuditshëm për të shitur virgjërinë, ky postim është disi tregues i influencës së parasë deri në skajshmërinë e shuajtjes së çdo vlere njerëzore.

Ndoshta dy shembujt e mësipërm s’janë asgjë, por e sigurtë është që ka plot të tillë dhe shoqëria është drejt degradimit, pa dashur të paragjykojmë askënd për veprimet e tij/saj.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot