Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Sunday, August 12, 2018

"I mori jetën fëmijës tonë 13-ditësh", prindërit paralajmërojnë për virusin e rrezikshëm

Një çift i dëshpëruar ka marrë përsipër një fushatë për të rritur ndërgjegjësimin për rreziqet potenciale të paraqitura tek foshnjat e porsalindura nga i ftohti i zakonshëm.

Foshnja vetëm 13 ditëshe e Sarah Higson dhe James de Malplaque ndërroi jetë si pasojë e virusit që mund të merret nga një puthje apo prekje e pafajshme nga një i afërm ose infermiere.

Kështu, në mënyrë që të sjellin disa grimca shprese nga tragjedia që u ndodhi, dy prindërit kanë hapur një fondacion që  merret me ndërgjegjësimin e prindërve ndaj virusit që merr jetën e më shumë se 65 foshnjave në vit.

Vogëlushi Kit ishte i shëndetshëm kur u lind, por një problem me nivelin e sheqerit në gjak bëri që ai të shtrohej në spital për kujdes special mjekësor.

Duke dyshuar për një infeksion bakterial, mjekët i dhanë antibiotikë vogëlushit. Por pa rezultat. Kështu ai u shtrua sërish në spital ku u diagnostikua me virusin herpes simplex (HSV),  i njëjti virus që shkakton të ftohtin.

Virusi ishte përhapur në gjithë trupin e vogëlushit duke bërë që shumë organe të dilnin jashtë funksionit dhe vetëm ditën tjetër ai u nda nga jeta.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot