Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, July 5, 2018

E dini që kemi një thesar, ja ku gjendet!

Poshtë ujërave të detit në bregun e Vlorës, pranë Karaburunit gjendet një thesar i vërtetë.

Kështu shkruan italiania Rainews.it duke përmendur qindra mijëra artefakte romake dhe greke si dhe relike antike që gjenden në fund të detit, një zonë pak e eksploruar e vendit sipas gazetës italiane.

Një grup kërkuesish kanë kërkuar nga autoritetet shqiptare që të krijojnë një muze për të ruajtur dhe ekspozuar këtë pasuri gjatë një konference të ditëve të fundit kushtuar arkeologjisë nënujore.

Arkeologët paraljmërojnë se kj pasuri e madhe e zbulimeve të ndodhura në pjesën jugore të vendit, afër kufirit me Greqinë, mund të jetë lehtësisht e shkatërrueshme nga keqbërësit, grabitësit dhe kërkuesit e thesareve.

Sipas James Goold, presidentit të RPM Fondacioni Nautical, me seli në Florida, objektet datojnë që prej shekullit VIII para Krishtit deri në Luftën e Dytë Botërore dhe mund të jenë atraksione të mëdha turistike nëse vlerësohen siç duhet.

L’RPM Goold (institut kërkimesh italo-shqiptar) ka evidentuar në det të hapur, nga kufiri i Greqisë deri në Gjirin e Vlorës, më së paku 22 relike, që nga Antikiteti në Luftën e Dytë Botërore dhe qindra amfora.

Këto vazo prej balte janë të gjata dhe të ngushta dhe përdoreshin për të transportuar vajin e ullirit dhe të verës përgjatë rrugëve tregtare ndërmjet Afrikës së Veriut dhe Perandorisë Romake, ku Shqipëria (Iliria) ishte në mes.

Rainews.it citon arkeologun Neritan Ceka i cili ka thënë:

"Ka ardhur momenti të ndërtohet një muzeu për turistët shqiptarë dhe të huaj. Shumë amfora ndoshta janë tashmë të trafikuara, shumë prej tyre i shohim si dekorime nëpër restorantet përgjatë detit. Shqipëria është duke u përpjekur të mbrojë dhe kapitalizojë pasurinë e saj. Mbërritja e anijes së kërkimeve Hercules RPM, 11 vjet më parë, ka qenë një revolucion i vërtetë dhe duhet lavdëruar puna e profesionistëve nënujorë dhe moduli i telekomanduar që përdoret për kërkime."

RPM është një institut bashkëpunimi italo-shqiptar, i vetmi i këtij lloji kërkimesh në Shqipëri.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot