Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Monday, July 30, 2018

Emigrantët bëjnë namin, dasma në çdo ditë të javës!


11 827 martesa janë lidhur mes shqiptarëve deri në këtë fund korriku për vitin 2018. 23 654 unaza kanë shkëmbyer çiftet shqiptare me njëri-tjetrin. Por çka është interesante, është se dasmat e këtij sezoni po i largohen tradicionales.

“Ajo që vihet re sivjet është rritja e numrit të dasmave si dhe zënia e ditëve që nuk ka qenë ditë tradicionale dasmash, si e marta, e mërkura apo e premtja. Kërkesa është e lartë ndaj e shtunë e diela nuk mjaftojnë. Pothuajse gushti është I zënë, edhe korriku me shtatorin ire, po gushti totalisht i zënë”, shprehet Adhurim Boshku, menaxher lokali dasmash.
Ndryshe nga vitet e kaluara që shqiptarët kanë pasur frymën e organizimit të një dasme madhështore, këtë vit ajo çfarë preferojnë më së shumti nusja me dhëndrin është një ndërthurje midis thjeshtësisë dhe elegantes në ditën e tyre më të rëndësishme.
Arjola, që kujdeset për dekorin në dasmë, klientët më të shumtë i ka emigrantë, të cilët ndryshe nga shqiptarët që jetojnë këtu nuk mendohen dy herë për shpenzimet e dasmës.
“Shumë shqiptarë që jetojnë jashtë zgjedhin që të pajtojnë një organizuese eventesh në ditën e tyre më të rëndësishme. Me këto çmime që ne kemi është shumë lirë, nëse e bëjnë dasmën në vendin ku jetojnë do ju shkoj 10-fish. Dhe po, shpenzojnë më shumë se shqiptarët që jetojnë këtu” , thotë Arjola Buzi, organizuese dasmash.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot