Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, June 28, 2018

Nëse e bëni natën gjatë natës, do prekeni nga kanceri ! Studimi që po drithëron mijëra femra

Sëmundja e kancerit viteve të fundit është shtuar në mënyrë të ndjeshme. Më shumë se sa vdekja në rastet ekstreme, frika më e madhe është për vuajtjet që përjetojnë personat e prekura nga kjo sëmundje e tmerrshme.
Janë një sërë faktorë që rrisin rrezikun e të prekurit nga kanceri, mes tyre më të përhapurit janë duhanpirja dhe obeziteti, por edhe disa faktorë gjenetik.

Por ajo që nuk dini është se mes faktorëve të riskut për tu prekur nga tumori, është edhe puna gjatë natës, sidomos për femrat.
Sipas një studimi kinez të zhvilluar nga Key Laboratory of Biotherapy and Cancer Center, pranë Sichuan University në Chengdu, të Kinës, femrat që punojnë natën rrezikojnë 41% më shumë që të preken nga kanceri në lëkurë.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot