Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Tuesday, June 26, 2018

Misteri i frikshëm i Rrajcës, gjermanët pushtojnë tokat e zonës për të vjedhur thesarin e JugosllavëveNga Telegraf ALBANIA 

Mund të duket e rrallë, por Përrenjasi fsheh diçka shumë unike për të gjithë ata që e kanë dëgjuar ndonjëherë si emër. Në të vërtiten shumë historia dhe gojëdhëna, apo legjenda të ndryshme, por për fatin tonë të keq asnjë i ri nuk është në dijeni të tyre.
Dikur shumë kohë më përpara në një fshat që quhet Rrajcë ka pasur qenë një zonë me vlera të shumta kulturore, që nesë dikush do të gërmonte për to do të ishte njeriu më i pasur sot e kësaj dite shkruan Telegraf AlbaniaSipër kodrës së madhe ku sot është pushtuar nga gjermanët të cilën e kanë marrë me qira të gjithë pyllit në të vërtet fshihet diçka shumë e rrallë. Sipas një gojëdhëne  thuhet se në kohën e Osmanëve (Turqve)   në atë zonë ngrihej krenare një ndërtesë gjigante e cila përdorej nga hajdutët që u bënin pritë karvanëve që kalonin aso kohe në këtë segment për qëllime tregtie me Aleksandërin e madh. Por ndryshe nga të gjitha degëzimet e kësaj rrugë, sipas burimeve të grumbulluara për Telegraf Albania bëjnë të ditur se hajdutët grabitën aq shumë flori nga karvanët e Aleksandërit saqë u detyruan t’i groposnin në një zonë ku të ishte e fshehtë. 

Sipas legjendës, hajdutët i groposën në majën e malit të Rrajcës Skënderbe. Ata hapën një gropë aq të madhe saqë u deshën plote dy dite e dy net për ti groposur. Aleksandri i madh i gjeti hajdutët por ata sakrifikuan jetën, edhe nuk treguan ku ishte thesari kaq i shtrenjtë i tij shkruan Telegraf Albania
Por a nuk mendoni edhe ju sot? Perse gjermanët kanë treguar interes për këtë majë kodre? A nuk ju duket çudi se si një gjerman mund të marrë me qira të gjithë pyjet e Rrajces Skënderbe, me justifikimi se do të mbledhin pemë apo produkte qe sipas tyre vetëm në Rrajcë mund të behët? A nuk mendoni, pse vallë bashkia e Përrenjasit me në krye Miranda Rirën do ti jepnin akses këtyre për bërë të pamundurën që kjo tokë të ishte në kthetrat e tyre? 

E pra, historia e tyre nis diku 2 vjet më parë, ku ata do të merrnin të gjithë pyllin duke lenë banorët e më bagëtitë ti kullosnin neper toka të shkretuara pa bar sepse pylli i përkiste një firme fantazmë e cila nuk figuron në asnjë vend të botës. Kjo legjendë ndoshta mund të mos jetë e vërtetë por mbetet ne histori për shkak se çdo gjë që është treguar apo shkruar ka diçka që mbahet në goje edhe sot e kësaj dite, ndoshta gjermanët kanë harruar se kjo zonë ka burrat me patriot, dhe trima siç edhe legjenda e këtij fshati i përshkruan. 

  Të njëjtat skema janë ndjekur kudo për florinjtë e tokave tona, gjermanë, polakë apo edhe shumë të huaj që indetifikohen si turistë por në të vërtetë janë thjeshte hajdutë ordinerë që duan të na hedhin hi syve, bashke me kryetarët e bashkive dhe kryetareve të komunave që shiten veten dhe vendin e tyre  për të blerë një makinë që lëvizin çdo ditë. Legjenda tregon shume, por thelbi tregon gjithçka, Rrajca ka shumë mistere, ka shumë pasuri,  pra jini krenar per vendin tuaj.

Telegraf albania. 


 Në raste kopjimi të shkrimit, rrespketoni referimin dhe citimin se nga e keni marrë shkrimin./ telegraf albania
 No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot