Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Tuesday, June 26, 2018

Facebook-u iu gjen datën kur do të martoheni apo vdisni

Rrjeti gjigand Facebook njihet tashmë si një rrjet social që merr gjerësisht të dhënat tona private.
Por tashmë eksperetët shkojnë më tej. Përmes algoritmeve ata mund të parashikojnë rutinën tuaj dhe madje edhe kur do të vdisni.
Shumë nga teknikat e përdorura bazohen në të dhënat tuaja duke mësuar më shumë rreth jush.
Kërkuesit e Facebook shprehen të sigurt se rrjeti social do të ketë aftësinë të parashikojë kur do të martoheni ndryshoni punë, do të kenë fëmijë por edhe kur do të vdisni.
Një teknikë e tillë do të ndihmojë edhe më shumë kompanitë e reklamave shkruan New York Times.
Facebook përdor shembullin e shfaqjes së reklamave të banderolave për vendet e dasmës në profilin e një përdoruesi dhe shohin edhe angazhimin e mundshëm të tij.
Pra facebook mund të parashikojë ngjarje të jetës sonë duke analizuar të dhënat,postimet,emailt apo edhe informacione të tjera.
Pak ditë më parë edhe Google njoftoi se do të përdor një mënyrë të re algoritmi të inteligjencës artificiale për të parashikuar mundësitë e vdekjes mes pacientëve.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot