Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Wednesday, December 6, 2017

Përrenjas/ Shkëmbi 1 ton godet makinën në ecje, i riu tregon tmerrin: Ngriva në vend, u fola çunave a jeni gjall! Ngjarja ndodhi në fshatin Golik dhe shkak janë bërë punimet për ndërtimin e rrugës Qukës–Qafë Plloçë, punime që kanë nisur prej më shumë se një viti. Xhenis Kapri, 23 vjeç, ishte drejtuesi i automjetit, që u godit nga masivi shkëmbor. Gazetari ynë realizoi një interviste me djaloshin i cili tregon tmerrin qe kaloi.

I riu tregon tmerrin e kaluar mbrëmjen e së hënës, ku bashkë me dy shokë shpëtuan për vetëm pak centimetra nga goditja fatale.


Xhenis a mund të na tregosh si ndodhi ngjarja?

Isha në fshatin ngjitur sepse çuam motrën e njërit prej shokëve të mi dhe kjo është e vetmja rrugë që të çon atje. Kur kaluam, rruga ishte e hapur dhe nuk kishte asnjë lloj problemi, përveç baltës dhe gropave, që janë si pasojë e punimeve që po bëhen. E lamë atje dhe u nisëm për t’u kthyer në shtëpi. Kur u afruam te ky vend, pamë një makinë që po vinte në krahun tjetër dhe iu afrova pak më shumë anës së malit, në mënyrë që të shkëmbeheshim pa probleme. Po lëvizja shumë ngadalë sepse rruga është e keqe dhe nuk ke mundësi për të ecur shpejt. Në një moment, diçka goditi makinën dhe nuk munda ta kuptoj çfarë ishte.

Çfarë ndodhi më pas?

Ngriva në vend. U fola çunave për t’u siguruar që ishin mirë dhe u kërkova të dilnin. Makina nuk po fikej dhe u thirra të dilnin jashtë se mos shpërthente ndonjë gjë. Në atë moment, ata u përpoqën të hapnin derën, por nuk e hapnin dot. Kemi dalë nga ana tjetër, ndërsa njëri nga dritarja sepse ishte e pamundur të dilte. Kur dolëm dhe kontrolluam, pamë që kishte rënë një shkëmb në krah të makinës.
 Korce, Xhenis Kapri

Si vepruat më tej?

Telefonuam njerëzit tanë dhe Policinë. Ishim të tmerruar. Ky shkëmb është thuajse 1 ton, nuk dua ta imagjinoj ç’mund të kishte ndodhur nëse do të na kishte rënë sipër. Për fatin tonë, shpëtuam mrekullisht, vetëm me disa dëmtime të vogla, ndërsa makina është e shkatërruar shprehet ai.

Sipas jush, pse erdhi ky aksident, çfarë ndodhi?

Këtu po bëhen punimet për rrugën e re Qukës-Qafë Plloçë. Prej kohësh është një gjendje e frikshme. Vazhdimisht bien gurë nga lart. Ke frikë të kalosh, si ditën edhe natën. Qoftë në këmbë, qoftë me makinë, këtu nuk ke qetësi kur kalon. Duket që edhe nga shirat e ditëve të fundit, u bë më e lehtë shkëputja e shkëmbinjve nga faqja e malit. Këta që po bëjnë rrugën, nuk kanë marrë asnjë masë sigurie. Është e frikshme të jetosh kështu çdo ditë. Kemi ngelur në dorë të Zotit se nga dora e njeriut vetëm e keqja po na vjen. Tabela rruga nuk ka, errësirë e tmerrshme, gurët që bien në çdo moment. Kur do marrë masa firma apo kur të vdesin njerëz? Duhet të merren masa dhe përgjegjësia t’i shkojë kujt i takon, mund të kishin humbur jetën tre persona këtu. Dikush duhet ta zgjidhë këtë çështje.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot