Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Sunday, October 1, 2017

LIBRAZHD/ Kjo është 71-vjeçarja e cila punon çdo ditë në këmbë në treg/ Ajo ka një mesazh për të rinjtë e sotëm

 Mund të duket e radhë por radhë persona të moshës së tretë e kanë fuqinë e kësaj zonje të moshuar.

Ajo  është 71-vjeçare por me një energji që jo të gjithë mund ta kenë.

“Çdo ditë ngrihem herët në mëngjes duke mbledhur fruta që kam në tokat e mia. Më pas i transportoj me furgona në pazare, në Librazhd, Qukës, Prrenjas, Hotolisht madje një ditë kam shkuar lart Librazhdit në fshatin e Lunikut. Lodhem por më pëlqen të punoj jo të rri si për gjynah si këta të rinjtë e sotëm që vetëm telefona mbajnë në duar. Turp të kenë! Jam 71-vjeç edhe jam shumë e vuajtur, por kam një mesazh për të gjithë të rinjtë e internetit: Punoni, punoni more të uruar ndonëse në hanim bar në kohën e Enver Hoxhës por ju do të hani njëri-tjetrin me dhëmbë, nëse keni”- është shprehur A.N,.

Ajo që  e zbukuron pjesën e tregtimit të saj me një arkë fiq, me një arke mollë është komunikimi të cilën ajo përdorë me klientët e pamundur ti shpëtosh na blerë diçka. Ka pothuajse 20-vjet që merret me tregti me frutat e pemëve të saj. Me një buzëqeshje të ëmbël në fytyrë ajo kështu mund të sigurojë të ardhura e veta përveç pensionit që ajo merr.

Mesazhi i saj ishte shumë i qartë për të rinjtë e sotëm, si dhe shumë domethënës. Sikur të gjithë të kishin dëshirën për të punuar si në rastin e kësaj zonje të moshuar gjithçka do ishte shumë ndryshe. Befas të lind një pyetje: Të punosh pothuajse 8 orë në treg, të zgjohesh që në 6 të mëngjesit, të rrish në këmbë gjithë ditën, të komunikosh më njerëz të ndryshëm për 8 orë, edhe të gjithë këtë fluks e përballon një 71 vjeçare! Vallë ku e gjen gjithë këtë fuqi?No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot