Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Saturday, September 30, 2017

Pse spikerët e njohur hoqën dorë nga ekrani dhe ku janë sot?

Çdokush që mendon televizionet në Shqipëri, sidomos ndjekësit e moshës 30-40, nuk kanë se si mos ta çojnë mendimin te disa nga njerëzit që kanë dhënë shumë në ekran dhe janë dashur po kaq shumë nga publiku.

 Te mungesa e gjatë e tyre, për shembull, që s’ka të bëjë me ndonjë ndodhi të shkurtër që mund t’i ketë detyruar të shkëputen.

Ju kujtohet Fjoralba Mishaxhi, Monika Stafa, po Daniela Kostandini?! Ja si ”me shkop magjik”, mund të listojmë pa frikë disa emra që janë dashur shumë dhe që kanë qenë ”fytyrat” e lajmeve, në ekranet që na falnin aq shumë magji dhe kur nuk kishte portale vërdallë.

Pse folësit e njohur i braktisën ekranet?!  A u lodhën apo të tjera rrethana e zgjedhje në jetën e tyre morën përparësi?!"Shuplaka” sjell disa detaje të arsyeve pse hoqën dorë nga puna e një jete dhe magjia e ekranit.

1.Fjoralba Mishaxhi, spikerja konservatore e TV Klan, e thjeshtë, pa shumë stërhollime në transmetimin e lajmeve dhe me një pamje vërtet prej gazetareje. Padyshim që publiku mendonte për lajmin kur dëgjonte Fjoralbën dhe te mendimi - Sa e thjeshtë dhe sa e mirë është!. Sot spikerja jeton në Londër me familjen e saj, duke zgjedhur shkëputjen nga TV.


2.Daniela Kostandini, në të njëjtën prerje si Fjoralba, edhe pse shpesh luante me modelet e ngjyrat e flokëve por që nga aftësia e artikulimit dhe transmetimit të lajmeve mund të mendoje vetëm për lajmin. Me përvojë të gjatë, por Daniela zgjodhi shkëputjen nga TV Klan dhe ka zgjedhur të punojë te Marrëdhëniet me Publikun në një universitet privat.

3.Monika Stafa, një nga folëset e para të Top Channel, e thjeshtë, e qartë e plot energji pozitive në transmetimin e lajmeve. Kushdo që do ta shihte sot, patjetër që do thoshte Spikerja e Topit, pavarësisht se Monika ka bërë rrugë të gjatë në karrierën e saj jashtë ekranit, duke marrë gradën Doktor, ndërsa ka zgjedhur të shkëputet nga ekrani për të punuar si shefe e Këshillit të Ankesave te Autoriteti i Mediave Audiovizive.

4.Edian Gjoni, spikeri i TV Klan me diksion perfekt e zë karakteristik, tanimë zgjodhi shkëputjen nga ekrani për t’iu dedikuar një tjetër karriere, asaj të PR-it, duke bërë shefin e Marrëdhënieve me Publikun në një spital privat.

5.Erjona Shehu, spikerja autoritare, e diksionit perfekt dhe imazhit ndryshuar rrallë, na ka dalë pak nga ideja thelbësore e titullit. Edhe pse Erjona, me profesion mjeke dermatologe, është shkëputur nga Top Channel, ajo sërish ka zgjedhur që një herë në javë të jetë në një studio televizive: atë të TVSH-së në emisionin e pasdites, duke dalë nga korniza e lajmeve. 

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot