Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Sunday, September 10, 2017

Përrenjas/ Projekt gjigand për bimët medicinale. Kush është profesori nga Rrajca në universitetin e Hohenhemit Gjermani që ia shpërbelu vendlindjes së tij

Projekt gjigand për bimët medicinale në qarkun e Elbasanit. Por jo vetëm kaq. Edhe një mundësi e madhe për të reklamuar në tregjet europiane bimët endemike shqiptare aq të kërkuara për aromën dhe efektet e tyre në organizëm si; çaji i malit, dellinja e zeze, lule basami, bari i bletes, etj.
Ky projekt, i pari në vendin tonë për nga natyra e tij, kap vlerën 2 mil €, me nje kohezgjatje 5 vjecare dhe do te realizohet ne zonen e Rryenit, Parku Kombetar Shebenik, bashkia Prrenjas. Ai mundësohet nga një bashkepunim i shkëlqyer mes pushtetit lokal, Zonave te Mbrojtura, Universitetit te Hohenheimit ne Gjermani dhe sipermarrjes private. Fillimisht do të punësohen 100 persona dhe numri do jete gjithnje e ne rritje.
Meritë të veçantë në gjithë këtë sipërmarrje ka profesori i asociuar z. Shkelqim Karaj me origjinë nga Rrajca, i cili jep mësim pranë universitetit Hohenheim Gjermani. Ky profesor, me ekspertizen dhe njohurine e tij, e ktheu dijen që ka, ne kontribut per vendlindjen, Rrajcen.
Parku i Shebenik Jabllanicës shquhet për numër të madh bimësh medicinale të cilat janë mjaft të kërkuara në tregjet botërore e posaçërisht industrinë gjermane të përpunimit të tyre. Infoelbasani.al
 

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot