Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, September 21, 2017

Një i arrestuar dhe 29 të shoqëruar aksioni masiv në Elbasan, më pas Librazhd, Prrenjas

 Policia e Elbasanit del me deklaratë lidhur me aksionin masiv të ditës së sotme, ku efektivët e këtij qyteti të mbështetur nga forcat RENEA dhe ato të FNSH, ndërmorën një operacion të gjerë policor në qytet dhe rrethinat e tij.
Ky operacion konsiston në kontrollin, identifikimin, kapjen dhe arrestimin e personave në kërkim, të atyre që qarkullojnë me armë zjarri, autorëve të ngjarjeve të rënda kriminale, pjesëtarë të grupeve kriminale, duke përfshirë edhe autorët e ngjarjes së ndodhur mbrëmjen e 18 shtatorit, ku një makinë luksoze goditi mjetin e nëndrejtorit të policisë së Elbasanit.
Gjithashtu ky operacion zhvillohet edhe në kuadër të planit “Vjeshtë 2017”, për identifikimin, konstatimin dhe sekuestrimin e aseteve, automjeteve dhe pasurive të vendosura në mënyrë të paligjshme nga veprimtaritë kriminale të grupeve apo organizatave kriminale.
Nga veprimet e deritanishme janë identifikuar dhe bllokuar disa asete, pasuri, ambiente dhe automjete të ndryshme në pronësi, posedim apo përdorim të subjekteve me aktivitet kriminal.
Me qëllim hetimin e plotë ligjor dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të autorëve po bashkëpunohet me Prokurorinë e Krimeve të Rënda Tiranë dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese.
Si rezultat i operacionit të sotëm janë bllokuar disa makina luksoze, si dhe është kapur një person në kërkim për vjedhje me armë.
Gjithashtu janë kontrolluar ambiente, automjete e persona të dyshuar.
Nga ana e uniformave blu janë shoqëruar në ambientet e policisë 27 persona për verifikim, kryesisht persona me precedentë penal në fusha të ndryshme.
Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Haki Çako deklaroi nga qyteti i Elbasanit, se operacione të kësaj natyre do të kryhen në të gjitha qytetet e vendit në ditët në vijim.
 “Prej orëve të para të mëngjesit policia e Elbasanit, e mbështetur nga forcat speciale, kanë organizuar një operacion të gjerë, i cili konsiston në kontrollin identifikimin e shoqërimin e personave me precedent kriminalë, në mënyrë të veçantë të personave me precedentë kriminalë në zonën e Elbasanit, duke marrë shkas dhe ngjarjen e fundit të ndodhur”, u shpreh Çako.
Kryepolici shtoi se disa nga të shoqëruarit janë të përfshirë në veprimtari kriminale, si dhe është identifikuar personi që goditi makinën e zv.drejtorit të policisë së Elbasanit.
Në vijim tha se në vlerësim edhe të porosive të dhëna nga ministri Brendshëm Fatmir Xhafaj në takimin e organizuar dje me drejtuesit kryesorë të MPB dhe të Policisë së Shtetit është ndërmarrë operacioni, i cili nuk do të jetë vetëm qytetin e Elbasanit por në të gjitha qytetet ku disponohen informacione mbi bazën e analizave të detajuara të grupeve dhe të individëve të cilët kanë aktivitet dhe veprimtari kriminale. 
Po ashtu tha se nuk do të tolerohet askush që do të sfidojë shtetin. 


No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot