Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Wednesday, September 27, 2017

Elbasan/ E pabesueshme. Bën banjë në gropat e Llixhës, gjen dicka të rradhë

Shkon të bëjë banjë në gropat e Llixhës, por duke se ka në dorë nëj thesar të vërtetë.

Një qytetar nga Elbasani shkruan se duke bërë banjë në gropat e Llixhës ka gjetur një gur të rrallë. Fillimisht atij i ka tërhequr vëmendjen forma e çuditëshme e gurit dhe e ka marrë atë si diçka të veçantë. Por më pas, kur ua ka treguar miqve ata i kanë thënë se ky mund të jetë edhe një gur meteori, transmeton infoelbasani.al.

Ende nuk dihet nëse ai është vërtet i tillë. Por një shpjegim shkencor e ka. Edhe ënse nuk është një gur meteori, ai mund të jetë një material tejet i rrallë i ardhur nga bërthama e tokës.

Siç dihet, llixhat janë burime termale ku uji buron nga thellësi të mëdha të Tokës, brënda së cilës ndodhin reaksione bërthamore. Pra ku gjithçka ngjan si një llavë. Prej andej ndodhin shpërthime që gurgullojnë në sipërfaqe.

Sipas shkëncëtarëve, në vende ku ekzistojnë llixha mund të gjesh edhe diamante. 

Infoelbasani.al 

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot