Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, August 17, 2017

Sot me sy nga qielli, dje duke rrotulluar rrotën

 Sot…

Ka muaj të tërë që shqiptarët kanë kthyer sytë nga qielli dhe presin shi. "Daullet" e tij rane një javë me parë në pjesën qendrore të vendit, duke lënë serish shijen e hidhur të pluhurit e thatësirës në plot krahina. Serish njerëzia iu kthye lutjeve për shi dhe kthen sytë nga qielli. Por, do më të zot kanë lëshuar prrenjve dhe lumenjve pompat thithëse të ujit për të mbajtur bimët gjallë.

...dhe dje Xhon Foster Fraser shkruan njëqind vite më parë përgjatë udhëtimit të tij nga Struga për në Qukës:" Dendur shikoje rrota të qëmotshme të përshtatura për vaditje. Në një si biçim mulliri me krahë lidhen njëzet a tridhjetë kuti teneqeje. Një burrë teksa vë në lëvizje mullirin me këmbë, rrotullon rrotullon rrotën që ngre ujin, i cili bije në një koritë dhe derdhet në fushat aty pranë. Eshtë një nderthurje e stërvitjes së shëndetshme me dobinë."

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot