Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Monday, August 21, 2017

Skandal/Djegin plerat e qytetit të Prrenjasit në mes të pyllit, zjarri dogji pyet edhe rrezikoi shtepitë e banorveNa ndodh shpesh që në mëngjes një mjegull e madhe reje me një erë të keqe na zë hundët, nuk është ndonjë faktor natyrorë por janë djegiet e plerave të qytetit.

Për çdo bashki të rretheve nëpër Shqipëri përbën problem fakti se ku do të digjen këto plera? Siç duket edhe nga video si dhe fotot e mëposhtëme për kryetaren e bashkisë Prrenjas Miranda Rira nuk është problem, zgjidhja është gjetur.

Të gjithë plerat e qytetit të Prrenjasit do të digjen në pyll, pa marrë parasyesh efektet anësore të saj. Ditën e djeshme pikërishtë në vendgrumbullin e plerave, në zonën e quajtur “Gurore” në Prrenjas zjarri është përhapur kudo në pyll duke rrezikuar kështu edhe banorët aty afër që jetojnë.

Të gjithë banorët e alarmuar janë mbledhur të gjithë për të shuar zjarrin për mos u berë më serioz edhe kërcenues për banesat e tyre. Ata u munduan ta kontrollonin zjarrin përpara se zjarrfiksja të vinte. Ja si shprehet një banorë në atë zonë:  “Është çmenduri të djegësh plerat në mes të pyllit, me çfarë mendje djeg plerat këtu në një zontë të  populluar. Vjen era  qen ke frikë të dalësh nga shtëpia të marrësh ajër… E fikëm vetë se të ishtë për shtetin tonë do kishim marrë fund”.

Sipas banorvë duhet të gjetur një vend tjetër i përshtaçëm për djegien e plerave, sepse në këtë mënyrë rrezikohet pylli, kafshët e pyllit  si dhe shtëpië e banorve që jetojnë aty.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot