Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, August 3, 2017

Mblidhet Parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet në Kosovë, pritet të zgjidhet kreu i Kuvendit

Në Kosovë është mbledhur Parlamenti i ri i dalë nga zgjedhjet e qershorit dhe sfida e parë e tij pas konstituimit është zgjedhja e kryetarit të ri të tij.
Propozimi i kandidatit për kryetarin e Kuvendit i takon koalicionit të Partisë Demokratike të Kosovës, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, i njohur si koalicioni PAN, i cili radhitet si subjekti i parë politik me më shumë vende të fituara në Kuvend. 
Më herët, lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë thënë se nuk do të votojnë për Kadri Veselin, nëse ai do të jetë i propozuari e madje as për të nominuarin e koalicionit PAN për kryeministër, Ramush Haradinaj. 
Sidoqoftë, konstituimi i Kuvendit dhe zgjedhja e kryetarit të tij i hap rrugë krijimit të qeverisë së re të Kosovës. Bazuar në rezultatet e zgjedhjeve, formimi i qeverisë i takon koalicionit PAN, por kërkohet që ky koalicion të sigurojë minimumin prej 61 votash. 
Përfaqësuesit e këtij koalicioni kanë thënë se pas konstituimit të Kuvendit, brenda një kohe shumë të shkurtër do të mbahet edhe seanca e dytë e Kuvendit, ku do të votohet për qeverinë e re.

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot