Reklamo biznesin tënd këtu:

test

LAJMI I FUNDIT:

Post Top Ad

Your Ad Spot

Thursday, August 3, 2017

Alarmante/ Popullsia e botës po verbon sytë, ky është shkaku i pashmangshëm

Është rritur frikshëm numri i njerëzve të verbër në të gjithë botën dhe ky numër pritet të trefishohet brenda viteve të ardhshme nëse njerëzit vazhdojnë të "kryqëzojnë" kokën pas aparateve celularë dhe kompjuterëve.
Sipas një studimi në “Lancet Global Health”, parashikohet se të prekurit do të rriten nga 36 milion në deri 115 milionë të verbër në vitin 2050.
Studiuesit thonë që mjekimet duhet të përmirësohen nëpërmjet financimeve më të mira nga shtetet përkatëse, ku Azia Jugore dhe Afrika e zhvilluar shënon numrin më të lartë të verbërisë maksimale dhe dëmtimeve të shikimit.
Nga 188 vende që është kryer hulumtimi, shkencëtarët tregojnë se 200 milion njerëz kanë probleme të rënda më shikim.

eye

No comments:

Post a Comment

Post Top Ad

Your Ad Spot